A fakardokról, öltözékről és a katanáról már esett szó a korábbi bejegyzésekben. A shinai, azaz a bambusz kard viszont még nem volt téma. Sajnos ez sem egy költséghatékony része a kenjutsu-nak vagy japán kardvívásnak. Kár lenne tagadni, hogy ahogy a fakard, bizony a bambusz kard is elfogy. Sőt, bármit is állít a gyártó, a karbon-grafit shinai is eltörik, ahogy azt a képen látható ábra is mutatja. A bejegyzés írása előtt nem sokkal ellenőriztem és teljesen új karbon-grafit shinai ára 650 USD körül mozog, ami 200.000 Ft.- körüli összeg. Számunkra az igen drága.
A shinai azért alapfelszerelés nálunk mert bizonyos gyakorlatok biztonságos kivitelezéséhez elengedhetetlen. A "gekkiken" gyakorlás során pedig szabad harcnál ezt használjuk a kendo páncélzatban. Fakard használata és a kendo védőfelszerelés rossz kombó együtt és biztos a komoly sérülés, csonttörés stb. Shinai-jal sem leányálom, amikor ott találjuk el egymást, ahol a páncél nem véd, de legalább a bambuszkard rugalmas, kilapul. El nem tör semmit, de szép lila és fekete csíkokat hagy az emberen. Viszon nincs kórházi kezelés.
Mivel mi nem kendo-t gyakorlunk, csak a felszerelés hasonló. Ebben ki is fújtak ez egyezések. Látható a képen a sisak, melynek a fém rácsos részének a teteje szépen lassan kinyírja a bambusz kardokat. Nem is annyira lassan. Nem is beszélve a drága karbon-grafit cuccról. Ugyanis nagy ritkán lehet töredék áron venni komplett karbon shinait. Mi is használtan vettük. Mint látható, annak a szála is eltörhet. A csere 25.000Ft.- volt, mármint az alkatrész. Nyilván magamnak cseréltem ki. Hogy miért cseréltem 25.000-ért egyetlen szálat benne? A válasz egyszerű: a karbon shinai nem szálkásodik, gyakorlatilag gondozás mentes és már sok éve használom. Különböző netes webshopokban lehet vásárolni olcsó bambusz kardokat. Az olcsó relatív, azaz 9.000 - 10.000 Ft.-os áron. Ezek minősége azonban egyre gyatrább és van, hogy egyetlen összecsapás után kuka. Nyilván formagyakorlatokhoz és nem szabad küzdelemhez évekig elég. A minőségi shinai ennek a többszöröse és nem is annyira biztos, hogy 2x - 3x annyi ideig bírja. De ha már komplett shinai 25.000-ért vagy egy szálélrt, ami után még évekig használható a cucc, akkor egyértelmű, hogy melyiket érte meg jobban.
A másik nagyon fontos felszerelés, a sisak tetejére rögzíthető szilikon. Az ugyanis nem a sisakot, hanem a shinai-t védi és nagyon gazdaságosság teszi az összecsapásokat. Mint említettem, volt, hogy egyetlen alkalom után sírba küldtük a bambusz kardot, ezzel sokkal többet bír. Nyilvánvaló, hogy a kendo szabályrendszer stb. alapján állatnak minősülünk és mi ott ütjük egymás, ahol érjük. Ezért kell a sisakra is védő, hogy ne daráljuk le a másik eszközét. Mivel mi nem érintésre és "csak" találatra megyünk, hanem teljes erőből vágunk minden esetben, igen erőset odasózunk. Ez pluszban indokolja a szilikon védő használatát. Persze van, hogy leesik, de még mindig könnyebb visszatenni, mint a bambusz szálat kicserélni.
A Hasegawa shinai pedig nagyon korrekt cucc és szinte örökéletű, de ennek megfelelően nekünk megfizethetetlen is. Ha használatan talál valaki, érdemes megvenni.