kenjutsu

kenjutsu

Edzőruha

hakama, kendo gi, obi

2019. január 07. - kenjutsu_pecs

Bevezetés

A korábbi bejegyzésekből már kiderült, hogy mindig próbáltunk mindent a lehető leginkább költséghatékonyan megoldani. Amikor Pécsen elkezdődött a kenjutsu, akkor javarészt mindenki már foglalkozott valami másik harcművészettel, karate, jujitsu stb. Ezért a legtöbben rendelkeztek edzőruhával. Karate gi, judo gi stb. 

Korábbi hozzászólásokban egy olvasó jelezte, hogy nem kell túlbonyolítani mert melegítőnadrág és póló simán elég. Ez részben igaz, ugyanis kezdésnek biztosan megfelelő. A melegítőnadrágnál ugyanis fontos kritérium, hogy boka felett szűkített legyen. Nyilván én is melegítőben kezdtem, de ha becsúszik a ruha szára a sarok alá, ami simán előfordul, akkor hanyatt esik az ember. Másrészről guggolásánál kialakulhat a kőműves dekoltázs, azaz kilóg az ember feneke mert a melegítő nem éppen erre való felszerelés. A pólóról nem mondható el ilyesmi, abban teljesen normálisan lehet edzeni. 

Abszolút a túlbonyolítás ellen szól, hogy egy karate ruha ára egy melegítőnadrág árával egyezik meg, persze itt is hatalmas szórás van árakban és minőségben és az is igaz, hogy melegítőben lehet kutyát sétáltatni. Igaz, hogy lehet karate ruhában is, de nem biztos, hogy érdemes. 

Karate ruha

Itt mindjárt rá is térhetünk arra, hogy mi a hátránya a sima karate ruhának a kenjutsu edzésen és mi az előnye a judo ruhának és mi a hátránya. Elsőként ami biztos, hogy az általunk gyakorolt irányzatban relatíve sokat dolgozunk a fakarddal, karddal, ami azt jelenti, hogy sok pörgetés és forgatás van az irányzatban, ezért ha nem tűrjük fel a karate ruha vagy judo gi stb. ujját, akkor elérkezik előbb-utóbb egy pont az edzésen, amikor a fakard vagy szerencsétlenebb esetben a kard markolatának vége beleakad a ruha ujjába. Nem véletlen, hogy a szamurájos filmekben harc előtt a kimono ujját felkötötték a sageo-val. Ezért bár nem a legszebb vagy legudvariasabb dolog, de mi felhajtjuk az edzőruha ujját. 

 

A karate ruha másik hátránya, hogy ha már eléri az ember a megfelelő szintet és hakamát húz, akkor az iszonyatos látvány, amikor a fekete hakama alól kilóg a fehér karate ruha nadrágszára. Ezért indokolt csak a felsőt felhúzni. Viszont a karate ruha felsője rövid, így oldalról nézve a hakamából kilátszik az alsónadrág vagy esetleg annak hiánya, ami legalább annyira udvariatlan és tahó dolog. 

Judo gi

A korábbiakban részletezett tényezők miatt megfelelőbb lehet, hiszen nem kell alá nadrágot húzni és elég hosszú is, így remélhetőleg semmije nem fog kilógni az illetőnek a hakama alól. Hátránya, hogy relatíve drágább és egy jobb minőségű judo gi iszonyatosan vastag. Mivel többen jártunk egy időben judo vagy jujitsu edzésre a kenjutsu mellett, csak hakamát vettünk, hiszen a másik ruha már adott volt. Azonban az, hogy vastag és strapabíró a hátránya is a kardvívás szempontjából. Először is, akárhányszor, akármilyen öblítővel mosod, a használattól és a sok mosástól előbb-utóbb durvább lesz a ruha anyaga. Másrészről, amikor megizzadsz, felszívja mint a szivacs és vagy több kilóval nehezebbnek érzed. Mivel a kenjutsu edzésen más ciklusban van terhelés, hűvösebb körülmények között "Rád hűl" a ruha és edzőtáborban ha leveszed, megszáradni sem lesz ideje. Nyilván a judo és jujitsu gyakorlók pontosan tudják, hogy miről beszélek, de a kardvívás esetében nem indokolt mindez, hiszen nincs szükség olyan erős és vastag ruhára, aminél fogva egymást dobáljuk, ezért felesleges szenvedést okoz csak a gyakorlás során. A másik nagy hátránya a judo ruhának, hogy értelemszerűen hiányzik róla mellkas magasságban az az apró alkalmatosság, amivel össze lehet kötni a ruhát belül és kívül is. Ennek következménye, hogy a ruha csúszkálni fog és mindig valami ki fog lógni a ruhából. Hölgyek esetében ez legfeljebb a nézőknek lehet esztétikai élmény, de nem biztos, hogy a viselője számára kényelmes. 

Kendo gi

Tapasztalataink alapján, azért mert szerepel a nevében, hogy "kendo", máris egy 1,5x szorzót csesznek az ára mellé. Ráadásul egy komoly, verseny ruhában olykor kevlár szál is van, hogy védje a viselőjét a versenyen. Nos, ilyesmire egyáltalán nincs szükség a hagyományos kenjutsu edzéseken. Amikor meg egymást csépeljük kendo páncélban edzésen, akkor nagyjából úgyis mindegy. Ezért mi sok próbálkozás után végül az egyrétegű, sokszor "nyári" kendo gi-ként feltüntetett és legolcsóbb ruhákat preferáljuk. Nem a legolcsóbb, de nem is véletlenül a legjobb és a legkevesebb kompromisszummal járó megoldás. 

Hakama

A hakama választás igazából annak a számára fontos, aki vasalja és mossa. Az árakban itt is hatalmas a szórás, de csodák nincsenek. Egy könnyen gyűrődő és nehezen vasalható anyagból készült hakama maga a rémálom és az ahogy lenni szokott, az ár nem mindig áll összefüggésben a minőséggel. Egy biztos, hogy kenjutsu edzésekre nem kell bitang erős és vastag anyagból készült hakama és hogy nagy valószínűséggel, ha körültekintően is vásárlunk és nem használtan vesszük, akkor a hakama lesz nagy valószínűséggel a ruházat legdrágább tagja. 

Obi

Talán nem gondolnánk, de az öltözék másik drágább tagja az öv. Mindenfajta megoldás létezik már, akár sztreccs anyagból készül iaido öv is vagy sima pamutöv, de biztos, hogy árban kb. az egyrétegű kendo felső árához lesz hasonlítható. Ha tradicionálisnak mondható "kaku obi"-t vásárolunk, akkor nagyjából a felsővel egyező összeget kell erre szánnunk. 

Összegzés

Lehet valóban melegítőnadrágban és pólóban sokáig edzeni. Sőt judo és karate ruhában is vagy aikido felszerelésben is. Azonban előbb vagy utóbb sor kerül a kard tokból történő előhúzásának gyakorlására is. Elég furcsán néz ki a karate öv a melegítőruhán. Nem véletlenül szélesebb a iaido öv, mint a karate, judo stb. öv. Egy közel másfél kilós, adott esetben pedig annál is nehezebb fegyvert kell a helyén rögzítenie úgy, hogy azért mozgatható legyen, de a mozgást ne akadályozza. A hakama opcionális, de láttam sok olyat, hogy valaki első alkalommal húzta fel és elesett a saját ruhájában. Másrészről a kardvívás, pláne, ahogy mi gyakoroljuk hagyományőrzés is, melyhez hozzátartozik a hakama viselése. Nyilvánvaló, hogy adott esetben taktikai nadrágban, terepmintás gyakorlóban stb. is lehet teljesen tökéletesen gyakorolni, de vannak olyan formagyakorlatok, aminek része a hakama szárának felhúzása és behajtása stb. Az etikett részről nem is beszélve. Ezért ha kenjutsu-val szeretnénk foglalkozni, akkor biztosan nem ússzuk meg, hogy előbb-utóbb ne vásároljunk egy tisztességes kendo gi-t, egy használható övet és hakama-t. Mindez 25.000 - 35.000Ft.-os beruházás alsó hangon, ha ügyesek vagyunk és hajlandóak külföldi oldalakról is rendelni, de egy normális minőségű futócipő talán még drágább is. Van olyan hazai kereskedő, aki fa és bambuszkardot, hozzá tokot, ruhát és hakamát 40.000Ft,-ért ad szettben, ami igazán nem annyira horror ár, tekintve, hogy rengeteg időt spórol meg és szettben kapunk mindent. 

Összességében elmondható, hogy természetesen érdemes ellátogatni egy-egy edzésre és kipróbálni, hogy egyáltalán szeretnénk-e ilyesmivel foglalkozni, aztán elérkezik majd az idő, amikor mindezt óhatatlanul be kell szereznünk.  Az edzések és gyakorlások alkalmával a komfort érzetünkhöz nagymértékben hozzájárul, hogy kényelmes, jól szellőző ruhában vagyunk, így kihat az elvégzett munkára is, hiszen annak is része. Feszengve, kényelmetlenül nehezebb minőségi munkát végezni és jól érezni magunkat, ami végül is a legfontosabb. 

A bejegyzés trackback címe:

https://kenjutsu.blog.hu/api/trackback/id/tr6814543852

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása